219

Materiały budowlane

rp_architektura21.jpgKażdy myśli, że wie czym jest beton, ale poproszony o dokładniejszą definicję, nie wie co powiedzieć. Więc czym właściwie jest beton?
Jest to materiał kompozytowy, składający się ze spoiwa, wypełniacza, wody oraz ewentualnych dodatków, nadających betonowi pożądane przez nas właściwości. Bardzo ważną właściwością betonu jest jego wysoka odporność na ściskanie. Zależy ona od wielu czynników, między innymi od: składu chemicznego, ilości zastosowanej substancji, warunków środowiska, sposobu obciążenia, czasu przez jaki obciążamy beton oraz ziarnistości zastosowanego kruszywa. Kolejną ważną cechą tego materiału jest wodoszczelność. Jest to cecha określająca zdolność do nieprzepuszczenia wody działającej na dany materiał pod ciśnieniem. Głównym czynnikiem wpływającym na ten parametr jest porowatość danego materiału.
Beton stosowany jest już od starożytności, bardzo często stosowali go Rzymianie. W dzisiejszych czasach jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych materiałów budowlanych.

Zobacz także:

About the author: